Kas gi tie Jaunieji miško bičiuliai (JMB)?


Moksleivi! Kad ir kur gyventum - mieste ar kaime, ne kartą lankeisi miške: grybauti, uogauti ar šiaip pailsėti.

Ar nori?

Padėti miškininkams tvarkyti mišką, parką? Globoti žvėrelius ir paukštelius? Tyrinėti, stebėti ir pajusti atradimų džiaugsmą? Susipažinti su miškininko profesija? Visa tai ir dar daug daugiau galima išmokti, sužinoti, pajusti būnant jaunuoju miško bičiuliu ar bičiule. O jų šalyje yra per šešis tūkstančius. Ši atmintinė skirta norintiems įsteigti mokyklines girininkijas, jaunųjų miško bičiulių būrelius, klubus ir tiems, kurie nori būti jų nariais.

Kas yra jaunųjų miško bičiulių (JMB) sambūris?

JMB sambūris vienija moksleivius, besidominčius gamta, miškininkyste, miškininko profesija, padedančius miškininkams ir privačių miškų savininkams prižiūrėti miškus, saugoti jų augaliją ir gyvūniją, pažinti miško vystymosi principus, norinčius skleisti miškosaugos idėjas mokyklos, gyvenvietės bendruomenėse.

Ką jaunųjų miško bičiulių sambūris vienija?

Mokyklines girininkijas, jaunųjų miško bičiulių būrelius, klubus, miško bičiuliukų tuntus. Mokyklinės girininkijos nariai susipažįsta su miškininko profesija, girininkijoje, eiguvoje atliekamais darbais, prižiūri priskirtą mišką. Jaunųjų miško bičiulių būrelio ar klubo nariai susipažįsta su elementariomis žiniomis apie mišką, mokosi pažinti gyvosios gamtos dėsnius, rengia miškosaugos akcijas ir kitus renginius. Miško bičiuliukų tuntas kuriamas vaikų darželyje.

Kaip įforminama sukurta mokyklinė girininkija, būrelis, klubas, tuntas?

Subūrus mokyklinę girininkiją, būrelį, klubą, tuntą, apie tai informuojamas miškų urėdijos, nacionalinio ar regioninio parko JMB sambūrio koordinatorius (-ė), užpildoma paraiška registracijai, kuri persiunčiama JMB sambūrio rėmimo tarybai registruoti. Užregistravus išduodamas mokyklinės girininkijos, būrelio, klubo, tunto registravimo pažymėjimas.

Kokie dokumentai reglamentuoja jaunųjų miško bičiulių veiklą?

2003 m. 05 mėn. 26 d. patvirtinti „Lietuvos miškininkų sąjungos Jaunųjų miško bičiulių pakopų normatyvai". Šie dokumentai yra visose miškų urėdijose, nacionaliniuose ir regioniniuose parkuose, jau veikiančiose mokyklinėse girininkijose, būreliuose, klubuose.

Kas vadovauja jauniesiems miško bičiuliams?

Mokyklinėms girininkijoms, būreliams, klubams dažniausiai vadovauja mokytojai (gali ir miškininkas), tuntams - darželio auklėtoja. Globėjai būna miškininkai, aplinkosaugininkai.

Kokią atributiką gauna jaunieji miško bičiuliai, miško bičiuliukai?

Jauniesiems miško bičiuliams ir miško bičiuliukams įteikiami nario pažymėjimai. Nario kepuraitėmis pagal galimybę aprūpina globėjai - miškų urėdijos, nacionaliniai ar regioniniai parkai.

Kaip planuojama jaunųjų miško bičiulių veikla?

Kad mokyklinių girininkijų, būrelių, klubų, tuntų veikla būtų kryptinga, veiksminga, įdomi, tikslinga, mokslo metų pradžioje vadovams, globėjams koordinatoriams kartu su jaunaisiais miško bičiuliais reikia aptarti veiklos kryptis, renginius. Veiklos plane turėtų atsispindėti JMB sambūrio nuostatuose rekomenduotinos veiklos formos.

Atsižvelgtina ir į jaunųjų miško bičiulių amžių, norus, galimybes, sąlygas ir kitus veiksnius. Svarbu, kad mokyklinė girininkija, būrelis, klubas turėtų savo veiklos prioritetus, tikslą, prasmę, rengtų daugiau praktinių užsiėmimų miške.

 Daugiau informacijos:

http://www.jmbs.lt/tapkjmb.html